ויטמינים

מאמר

ויטמינים הם כידוע אחד ממרכיבי החיים הבריאים. על מנת לספק לגוף שלנו כמות ויטמינים שלה הוא זקוק על מנת לתפקד באופן בריא, עלינו לצרוך כמות נכונה של פירות וירקות בהם נמצאים הרוב הגדול של סוגי ויטמינים שונים. מכיוון שלא כולנו שומרים על תזונה נכונה ולא לכולנו מתאפשר לשמור על רמה מאוזנת של כל סוגי ויטמינים בגוף האדם, אנו נעזרים בתוספי מזון או במילים אחרות אנו נוטלים ויטמינים בקפסולות המגיעות בצנצנות ונמכרות בבתי המרקחת ובבתי הטבע השונים. כדורי ויטמינים מסייעים את סוגי ויטמינים שחסרים לנו בצורה מרוכזת.

צריכה נכונה ושוטפת של סוגי ויטמינים חשובה במיוחד עבור הספורטאים שצריכים לשמור על הגוף שלהם במצב האופטימאלי ולסייע לו להיות בריא וחזק למרות המאמצים הפיזיים המופעלים עליו. כך למשל ויטמינים מהסוג Q10 מאוד חיוניים במיוחד עבור מי שעוסק בפעילות גופנים מאומצת מכיוון שהם מיטיבים עם פעילות הלב והריאות. צריכה יום יומית של תוספי מזון על מנת להשלים את כל סוגי ויטמינים דרושה גם עבור מי שתזונה שלו היא לקויה או בלל שהגוף שלו אינו מסוגל לספוג סוגים מסוימים של ויטמינים חיוניים עקב לקויות תפקוד מולדות או נרכשוץ. גם אנשים אשר עברו את גיל 50 מתקשים לספוג ויטמינים מסוימים בצורה טובה ולכן גם הם נמצאים בקבוצת סיכון לחיות עם מחסור של ויטמינים וממליצים להם לנטול ויטמינים באופן יום יומי בצורת תוספי מזון.

Nature1

מכיוון שכל סוגי ויטמינים נמצאים זמינים על המדף ומכיוון שהרפואה המודרנית מעודדת את הצריכה שלהם, ניתן לרכוש אותם בקלות ולהשתמש בהם בצורה פשוטה וקלה למדיי. יחד עם זאת, חשוב מאוד לזכור כי ישנם ויטמינים שיש לצרוך אותך בשעות מסוימות ועם מזונות מסוימים על מנת לשפר את הספיגה שלהם ובמידה וצורכים כמות מופרזת ולא מבוקרת של ויטמינים מבלי להיוועץ ברופא, אפשר להגיע למצב בלתי רצוי של עודף ויטמינים שעלול לסכן במצבים מסוימים את הבריאות, לכן מאוד מומלץ לצרוך ויטמינים רק לאחר התייעצות עם הרופא המטפל ורק לאחר עריכת בדיקות דם על מנת לוודא אילו מחסורים קיימים.