משמעות הויטמינים בגוף

מאמר

ויטמינים דרושים לגוף שלנו על מנת לתפקד בצורה בריאה ולשמור על בריאות תקינה. ללא ויטמינים אנו נסבול מתופעות פיזיות לא נעימות כגון נשירת שיער, עייפות, ציפורניים שבירות ועוד. בין התפקידים השונים שממלאים ויטמינים במערכת הפיזיולוגית האנושית הם סיוע במערכת מטבולית ובתפקודה של מערכת גדילה, ויטמינים גם מסייעים לנו להפיק את האנרגיה מהמזון וגם בעיבודם של אבות המזון הנמצאים בכל המאכלים שאנו אוכלים מדי יום. ויטמינים גם מסייעים בבניית כדוריות הדם האדומות וגם באיזון ההורמונאלי והם גם מסייעים ביצירת האיזון במערכת העצבים ובמערכת העיכול שלנו.

כפי שאתם רואים תפקידם של ויטמינים הוא רב וללא העוזרים הקטנים האלה נהיה פחות בריאים ונתפקד בצורה פחות איכותית. ויטמינים לא רק מסייעים לגוף לשמור על תפקוד בריא, אלא שהם גם מסייעים לגוף במניעת מחלות כמו סרטן ומחלות לב שונות. ישנם ויטמינים שנחשבים לנוגדי חמצון יעילים ביותר ויש ויטמינים אחרים שהשפעתם חזקה יותר על מערכות שונות בגוף. היום נמצא כי ויטמינים מסוימים יכולים גם לסייע בהאטת הופעות תופעות ההזדקנות ויש ויטמינים שגוף האדם מקבל רק מעצם החשיפה לקרני השמש.

ישנן קבוצות רבות ומגוונות של ויטמינים והם מסומנים בדר כלל באותיות לועזיות A, B, C, D, E, והנפוצים פחות H, K, P. לכל סוגי ויטמינים יש שם נוסף מלבד האות אשר מסמנת אותם, ויטמינים מקבוצת B הם הרבים והמורכבים ביותר ובמידה והאדם צורך כמות לא מאוזנת של ויטמינים ללא התייעצות עם רופא, הוא עלול לסבול מתופעה של הרעלת ויטמינים. לסוגים שונים של ויטמינים יכולת לגרום להרעלה שתתבטא בצורה שונה אך ברוב המקרים הרעלת ויטמינים תגרום לשלשולים בחילות והקאות.

כל הויטמינים מחולקים לשתי קבוצות, ויטמינים שנמסים במים או ויטמינים שנמסים בשמן ואת אופן הצריכה הנכון של כל ויטמין יש לקבוע על פי הנתון הנ”ל וזאת על מנת להבטיח את הספיגה המרבית ואת העיכול הנכון של ויטמינים על ידי גוף האדם. את הגילוי המסעיר של ויטמינים מזכים לזכותו של מדען פרידריק הופקינס אשר בשנת 1906 גילה אותם במהלך ניסוי שהוא ערך על עכברים.